logo
mince

Vídeňský filharmonik

logo

Historie

1194

Založena Vídeňská mincovna

Vídeňská mincovna je zřízena na Babenberském dvoře po zaplacení první části výkupného za propuštění anglického krále Richarda Lví srdce.

Již není přesně známo, kde se mincovna původně nacházela. Během oslav 800. výročí vídeňské mincovny v roce 1994 však byla na místě, kde podle historiků stála původní mincovna v Am Hofu, vztyčena pamětní deska.

logo

od 12. do 15. století

Vídeňský Fenigan, ražba mincí a Schinderling

Ve středověku vznikly první mince ražené na dnešní rakouské půdě kolem roku 1000 v Salcburku. Ražba se na východě a jihovýchodě Rakouska konala až ve 12. století. Vídeňský fennig

logo

Johannes Hartner (z mincovního kabinetu v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni) vysvětluje souvislost mezi ražbou mincí a tehdejšími politickými událostmi takto: "V roce 1155 markrabě Heinrich Jasomirgott (1141-1177) založil Vídeň jako nové hlavní město Babenberského pochodu - marcha orientalis. O pouhý rok později byl tento region oddělen od Bavorského vévodství a povýšen na nezávislé vévodství rakouské, což vedlo k vzestupu Vídně jako nové vévodské rezidence. Mincovna se však nacházela v Kremži, bývalém sídle Babenberků, kde se mince razily od roku 1110/20. Když Štýrsko v roce 1192 připadlo Babenberkům, otevřeli vídeňští obchodníci nové obchodní cesty na jihu a Vídeň se stala novým centrem silného obchodu se zbožím na Dunaji. Vzhledem k těmto novým ekonomickým vyhlídkám se založení vévodské mincovny ve Vídni zdálo být jen otázkou času."

Od počátku 18. století až do založení mincovny na Heumarktu: od sběratele mincí, který byl císařem, k císaři, který tiskl tolik papírové měny, kolik potřeboval.

Hlavní mincovna

Vláda císaře Karla VI., která trvala od roku 1711 do roku 1740, měla pro vídeňskou mincovnu zvláštní význam. Císař sám byl sběratelem mincí a medailí. Za jeho vlády nakonec zaujala vedoucí postavení vídeňská mincovna a ustálil se název "Hlavní mincovna". Nechal mincovní provozy, jejichž sídlo bylo v té době ještě ve Wollzeile, vybavit novými stroji a do Vídně přivezl umělce a odborníky ze zahraničí. Založil akademii rytectví, která dosáhla významných úspěchů v oblasti mincovnictví a medailérství v Rakousku ve druhé polovině 18. století.

Na Heumarktu

V roce 1830 bylo rozhodnuto postavit centrální mincovnu na místě zlatých a stříbrných drátěných kreslíren a přilehlého náměstí, které sloužilo jako sklad uhlí pro Vídeňský neustadtský kanál. Záměrem bylo postavit budovu, která by sjednotila administrativu a rozčlenila výrobní prostory a dílny vídeňské mincovny a napravila stávající nedostatek prostoru. Klasicistní budova byla postavena v letech 1835 až 1837 podle plánů císařského a královského architekta Paula Sprengera. Na Heumarktu 1 probíhá ražba dodnes.

1989

První emise Vídeňských filharmoniků

První zlatá mince Vídeňských filharmoniků (jedna unce ryzího zlata) je vydána v říjnu 1989.

logologo

Investiční zlatá mince

  • 1 unce Vídeňští filharmonikové
  • 1/2 unce Vídeňští filharmonikové
  • 1/4 unce Vídeňští filharmonikové
  • 1/10 unce Vídeňští filharmonikové
  • 1/25 unce Vídeňští filharmonikové

Od roku 1989 vyrábí Rakouská mincovna Vídeňské filharmoniky, jedinou evropskou minci. Jsme nesmírně hrdí na to, že lidé na celém světě si užívají mince a pocit bezpečí, který jim dává.

Vídeňští filharmonici jsou považováni za vynikající investici na všech kontinentech a milovníci drahých kovů oceňují nejvyšší standardy čistoty a udržitelnosti uplatňované při jejich výrobě. Tímto způsobem mincovna vytvořila zlatou minci trvalé hodnoty. Za jejím úspěchem stojí staleté zkušenosti, odpovědné výrobní metody a vášeň pro výrobu mincí.

Dnes je tato mince považována za jednu z mála nejoblíbenějších investičních mincí na světě.

logologo
logo

Kontakt

GOLDEN ARROWS s.r.o.

Zborovská 716/27
150 00, Praha 5
Czech Republic

IČ: 09841814

DIČ: CZ09841814

C 342727 vedená u Městského soudu v Praze

© GOLDEN ARROWS s.r.o. | 2020 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.